4 מתכשיטי היהלומים המפורסמים ביותר בעולם

שַׁרשֶׁרֶת

תוֹכֶן הָעִניָנִים

יש החושבים שתכשיטי יהלומים אינם אלא אביזר אופנתי. ובכן, אולי הם צודקים. ועם זאת, יש שרואים בהם יותר מאשר תכשיט פשוט, אלא כפריט היסטורי וחברתי שהיו לו השפעות מהדהדות לאורך ההיסטוריה.  על כן, גם לתכשיטי יהלומים מסוימים יש היסטוריה מתועדת ויש שאוהבים לחקור אותה כדי לראות לאיזה פיסה מההיסטוריה האנושית הם משתייכים.

 

תכשיטים עם יהלום כראי להיסטוריה החברתית – תרבותית

אם תכשיטי יהלומים מראים לנו מה התרחש בעבר כדרך הסיפור האישי שלהם, הם יכולים להיחשב יותר מאשר פריט עיצובי ואופנתי ותו לא. שכן אם אנחנו יודעים שהם היו חלק מגל חברתי או תרבותי שהתרחש בתקופה כזו או אחרת, אנחנו יכולים להסתכל עליהם באור חדש, ולייחס להם משמעות לימודית והשראתית. לפתע, הם יכולים להידמות לציור מעורר השראה, כמו המונה ליזה. או לספר שהשפיע על צורת החשיבה של רבים ברחבי העולם. כל סיפור מכיל כוחות ותנועות, וניתן להתעניין גם בדברים כמו תכשיטים עם יהלום כראי להיסטוריה.

 

שרשרת שנמכרה בכ-27.4 מיליון דולר

אנחנו יכולים לפתוח את הרשימה שלנו עם השרשרת של האטון-מדיבאני (The Hutton-Mdivani Necklace). השרשרת הזאת ניתנה לאשת החברה האמריקאית ברברה האטון (Hutton). השרשרת מורכבת מכ-27 אבן ג'ייד, בגוון ברקת חסר דופי.  האבזם עצמו מורכב מאבני רובי חתוכות ויהלומי באגט (baguette). שמענו שבשנת 2014, השרשרת נמכרה עבור יותר מ-27.4 מיליון דולר במכיר פומבית.

 

הכוכב של אסיה עם 330 קראט

תכשיט היהלומים הבא ברשימתנו, הוא "הכוכב של אסיה" (The Star of Asia), שנחשב לאחד מתכשיטי הכתר של אחד מבעלי השם (ידוע בציבור) של הודו. תכשיט זה נמצא במכרה עתיק בבורמה. התכשיט נחשב כאחד מתכשיטי ספיר-הכוכב המעודנים ביותר עקב האבנים המרשימות שלו, המתקרבות לכדי 330 קראט. אחד מהמאפיינים הייחודיים שלו הוא הכוכב בעל 6 הקרניים שנמצא במרכזה של אבן ספיר חתוכה באופן מושלם (לפי הסקירות). למיטב הבנתנו, הכוכב של אסיה מוצע לתצוגה במועדון הלאומי של ההיסטוריה הטבעית (הסמיתסוניאן).

 

השרשרת של אשתו של נפוליאון

נרצה לסקור גם את שרשרת היהלומים של נפוליאון (Napoleon Diamond Necklace). שרשרת זו הוכנה לרצונו ובקשתו של "הקיסר" נפוליאון מחברת יהלומים בפריז עבור אשתו השינה (מרי-לואיז) כדי לחגוג את הולדת בנם הראשון. השרשרת המקורית הכילה כ-234 יהלומים. יש שהאמינו או שחשבו שנפוליאון השקיע בשרשרת הזאת סכום שווה ערך לתקציב משק הבית השנתי שלו. גם שרשרת זאת מוצעת להצגה במוזיאון הלאומי להיסטוריה הטבעית.

 

היהלום הטבעי הירוק הגדול בעולם

ולבסוף, נסיים עם הדרזדן הירוקה (The Dresden Green). יש שיגידו שהדדרזדן הירוקה היא היהלום הטבעי הירוק הגדול בעולם (41 קראט). יש שחושבים שהיהלום שלה נכרה באזור מסוים בהודו (Golconda) ויש המייחסים את ההיסטוריה הטבעית של הדרזדן הירוקה עוד לשנים המוקדמות של המאה ה-18. בשנים אלו נרכשה על ידי פרידריך אוגוסטוס בסכום של 400,000 מטבעות משער חליפין שאנחנו אפילו לא מכירים (thaler). יש שיגידו שרכישתו של פרידריך הייתה שקולה לתשלום של כ-4 טונות זהב. היהלום מוצג כעת בטירת דרזדן שבגרמניה.

שַׁרשֶׁרֶת