מעבדה גמולוגית

תוֹכֶן הָעִניָנִים

תחום היהלומנות עוסק בהערכת השווי של יהלומים ובסחר מקומי ובין לאומי בהם. מאחר ובשוק זה נסחרים מוצרים בעלי ערך כלכלי גבוה במיוחד, ישנה חשיבות מרכזית לבקרה על הסטנדרטים של היהלומים הנסחרים. לשם כך, הוקמו מעבדות גמולוגיות הפועלות בכל רחבי העולם. בכתבה זו תוכלו להכיר את תפקידיה וחשיבותה של מעבדה גמולוגית. 

 

מהי מעבדה גמולוגית ?

שוק היהלומים בארץ ובעולם מפותח ביותר בימינו וכולל בתוכו אנשי מקצוע רבים מתחומים שונים. העיסוק היום יומי בסחורה יקרה כמו יהלומים מחייב מנגנון מדויק, בטוח ואמין בכדי למנוע זיופים ותרמיות. לשם כך, שוק זה כולל את פעילותן של המעבדות הגמולוגיות. בעולם פועלות מעבדות גמולוגיות רבות ואפילו בישראל אין מעבדה גמולוגית אחת אלא מספר מעבדות אשר מספקות שירותים ליהלומנים וספקי יהלומים. תפקידה של מעבדה גמולוגית הוא הערכת איכותם של יהלומים ואבני חן על ידי מדדים עולמיים מוסכמים, לשם הערכת השווי שלהם. 

 

דרישות לעמידה בתקן ממעבדה גמולוגית 

מאחר והסחר ביהלומים חוצה מדינות ויבשות, ישנו צורך בתקנון ובסטנדרטיזציה בין מעבדה גמולוגית אחת לאחרת. כל המעבדות בעולם מבצעות הערכות במדדים זהים בכדי לאפשר את שיתופי הפעולה בין יהלומנים ממדינות שונות. ישנן דרישות מרכזיות אשר כל מעבדה גמולוגית צריכה לעמוד בהן:

 

ניסיון

עובד במעבדה גמולוגית נקרא גמולוג. בכל מעבדה גמולוגית פועלים מספר גמולוגים וישנה חובה כי בראש כל מעבדה גמולוגית יעמוד גמולוג ראשי עשר שנות ותק לפחות. החשיבות באיוש מתמיד של הנהלת המעבדה על ידי אדם בעל ניסיון רב בתחום מאפשרת לכלל המעבדות הגמולוגיות לעמוד בסטנדרטים הגבוהים לביצוע הערכות מדויקות. הגמולוג הראשי אחראי על כלל ההערכות המתבצעות במעבדה אותה הוא מנהל ועליו לבצע בעת הצורך הערכות חוזרות, במקרים של התלבטויות בנוגע לטיבם של אבן חן או יהלום מסוימים.

 

 

ארבעת מדדי ההערכה

כל הערכה שמתבצעת במעבדה גמולוגית חייבת להתבצע על ידי ארבעה מדדים מקובלים להערכת אבני חן ויהלומים: ניקיון, חיתוך, צבע ומשקל. האופן בו נמדד ניקיון היהלום הוא על ידי בחינתו בזכוכיות מגדלת מיוחדות, המאפשרות לראות פגמים שקיימים עליו. האופן בו מוערך מדד החיתוך הוא על ידי בחינת האופן בו עוצבה צורתו של היהלום, כאשר ישנן כמה צורות חיתוך סטנדרטיות לעיצוב יהלומים ואבני חן. 

 

 

החשיבות של הערכה אובייקטיבית במעבדה גמולוגית

סביר מאוד כי אם אותה האבן תוערך במעבדות גמולוגיות שונות, תקבל דירוג זהה כמעט לחלוטין. עובדה זו היא הכרחית בכדי לאפשר סחר הוגן ולא מוטה בין בורסות יהלומים ובתי עסק במקומות שונים בעולם. לכן, כל מעבדה גמולוגית עוברת בתדירות מסוימת ביקורות בכדי לוודא שישנה שמירה על התקנים המוסכמים ועליה לעבור את הביקורת בציון גבוה מאוד בכדי שתוכל להמשיך לפעול. באופן זה, שומרות המעבדות הגמולוגיות על יושרה, שקיפות, אמינות ודיוק, ערכים הכרחיים בעולם היהלומנות.