רוצה להפוך ליהלומן? תכיר את שוק היהלומים של בלגיה ואיך מגיעים לשם

יהלום

תוֹכֶן הָעִניָנִים

אם יש לך עין טובה וחוש מסחרי מפותח, אתה כבר בוודאות חשבת על קריירה בתחומי המסחר, אבל תופתע לגלות שסחר וקריירה ביהלומנות הם מקצועות נוצצים אפילו יותר ממה שהם נשמעים. סחר יכול להיות מקצוע רווחי במיוחד אם מכירים את השווקים של בלגיה וכלל אירופה.

 

להבין את מערכת המשלוחים והדואר

קודם כל ולפני הכל, חשוב לדעת שמסחר ביהלומים, במיוחד בשווקים אירופאים, ידרוש ממך לא מעט שילוחים בינלאומיים, ואיתם הצורך בחותמות רשמיות למסמכים ציבוריים כמו אפוסטיל. חשוב בתור יהלומן מתחיל לדעת איפה עושים חותמת אפוסטיל ומי הגורמים שיכולים להקל עליך באישור מסמכים בחו״ל.

מסחר ביהלומים

 

סוגי יהלומנים

ישנם לא מעט סוגי יהלומנים אשר מתפרנסים מהמקצוע – שמאים, גמולוגים, סוחרים וגם מנהלי חנויות עצמאים. אם יש לכם ידיים טובות יחד עם עין חדה, יכולות ליטוש ועיצוב יכולות להיות מקפצת קריירה רצינית, אבל זה לא דבר שכל יהלומן צריך לדעת לעשות.

 

שוק היהלומים של בלגיה

בורסת היהלומים של בלגיה, הממוקמת באנטוורפן, נוסדה בשנת 1904, על ידי סוחרים מקומיים שרצו להקים לעצמם מרכז מאובטח בשליטתם. כיום הבורסה היא אחת ממרכזי הסחר הגדולים ביותר בעולם, ופועלים בה מעל לאלפיים סוחרי ויצרני יהלומים מכל העולם.

 

מה זה בכלל לימודי גמולוגיה?

אם אתה רציני לגבי העתיד שלך ביהלומנות, לימודי גמולוגיה זה המקום עבורך. הם מהווים את נקודת הפתיחה הטובה ביותר, ויתנו לך כל מה שאתה צריך לדעת כדי להתפרנס בכבוד ממקצוע נוצץ זה. במסלול תלמד את סוגי אבני החן השונות, אמצעי בדיקה והערכה שלהן, איך ללטש, ואיך לעבוד עם מכשור שונה שיהלומן רציני צריך.

סוגי יהלומים

 

איך להבדיל בין צבעי וגדלי יהלומים

כל מי שקנה טבעת בחייו יודע שיש לא מעט ניואנסים והבדלים כשמדובר ביהלומים. רוב האנשים יודעים שגודל היהלום נמדד לפי שיטת הקראט, אשר משווה כל יהלום לגודל סטנדרט אחיד, אבל לא מעט אנשים יודע שצבע היהלום, הכתמים, הצלילות והשקיפות שלו, עושים הבדלי ענק כשמדובר בשערוך המחיר.

 

מה זה יהלומים סינטטיים?

לאורך השנים, שינויים טכנולוגים שונים הביאו לנו סוג חדש של מוצר ״היהלום הסינטטי״. מוצר זה חוסך תהליכים של אלפי שנים ומאפשר יצירה בתנאי מעבדה של יהלומים שנראים ומרגישים כמעט זהה לחלוטין. היכולת להבדיל בין יהלום סינטטי ל׳׳דבר האמיתי׳׳ תהיה קריטית לעתידך המקצועי בתור יהלומן.

 

כמה בכלל יהלומן מרוויח?

עכשיו אתה שואל את השאלות הנכונות. מעבר לעיסוק בדברים נוצצים ויקרי ערך, זמנו של היהלומן יקר ערך גם. שכר היהלומנים, וגם שכרם של שמאים ותכשיטני יהלומים, לרוב יהיה מבוסס על שכר בסיס של 7,000-10,000 ש"ח ומעליו יהיה תוספות נאות על בסיס מכירות, סחר, עמלות ומכירת תכשיטים שונים. 

 

לסיכום

דווקא במקצוע כמו יהלומנות – כל הנוצץ אכן זהב. אם חשקה נפשכם בקריירה מרגשת ומאתגרת, כזאת שכוללת סחר בינלאומי, שיערוך והשחזת פרטים יקרי ערך, והתעסקות בפלאי טבע שהפכו לתכשיטים, קריירה ביהלומנות מחכה לכם ממש מעבר לפינה…. בלגיה, כבר אמרנו?

יהלומים סינתטיים