חיתוך יהלומים

תוֹכֶן הָעִניָנִים

חיתוך יהלומים הוא אחד השלבים המרכזיים ביותר בתהליך עיבודו של היהלום הגולמי. היהלום הבלטי מלוטש הוא למעשה בעל ערך נמוך משמעותית, מאחר והליך חיתוך יהלומים דורש יכולות גבוהות, ולמעשה ממקסם את הפוטנציאל הגלום באבן. חיתוך יהלומים איכותי כולל הגברת ברק היהלום, וניצול מקסימלי שלו. 

 

היהלום הוא חומר טבעי אך יש צורך בעיבוד לפני מכירתו

מבנה הבורסה ליהלומים ברמת גן הוא אחד מאתרי הערכת המחיר וחיתוך היהלומים הגדולים ביותר בעולם. מדובר בעובדה מפתיעה, בהתחשב בכך שבכל מדינת ישראל אין מרבצי יהלומים כלל. הבורסה ליהלומים למעשה לוקחת את היהלום הגולמי הנכרה במכרות בארצות מרוחקות, ומעבדת אותו כך שיהיה מתאים לשיבוץ על תכשיטים. היהלום הוא חומר טבעי, הנוצר כאשר פחמן נדחס במשך אלפי שנים למינרל חזק במיוחד. תהליכי העיבוד אשר עובר היהלום הגולמי, מאפשרים ליהלום לקבל ברק ייחודי הנוצר כאשר הוא שובר את קרני האור. בנוסף, ההערכה סופית של איכות האבן ניתנת לביצוע רק לאחר הליטוש, מאחר ופגמים מיקרוסקופים בה מתגלים רק לאחר מכן. 

 

מדוע יש צורך לבצע חיתוך יהלומים?

חיתוך יהלומים מאפשר למקסם את איכויותיו של היהלום. היהלומים נחתכים במגוון עצום של שיטות ודרכים, כאשר בחירת השיטה תלויה במידה רבה בצורה הסופית החביבה על המלטש, בצורתו של היהלום הגולמי, או בהעדפת הרוכשים בנקודת זמן מסוימת. הסיבות לכך שצריך לבצע חיתוך יהלומים כוללות בין השאר:

 

הגברת הברק

יהלום טבעי הוא אבן כמעט נעדרת ברק לחלוטין. הברק של היהלום הטבעי מורכב משלל צבעים, החל מאדום ועד כחול. הברק נוצר כאשר אור לבן שמקורו במנורה רגילה או בשמש נשבר למרכיביו הצבעוניים ביהלום, בדומה למתרחש במנסרה. חיתוך יהלומים מאפשר למקסם את שבירת קרני האור, כך שהיהלום ישקף אותם בצורה הטובה ביותר.

 

 

הערכת שווי האבן

יהלום גולמי יכול להיות עצום ממדים, אך גודלו לא יקבע לבד את מחירו. הסיבה לכך היא שיהלום טבעי מכיל פגמים וסדקים רבים, אשר מגבילים את הדרך בה ניתן לעשות בו שימוש. חיתוך יהלומים מאפשר לזהות את הפגמים הקטנים באבן, וללטש אותה כך שמרב היהלום יישמר.

 

 

הכנה לקראת שיבוץ בתכשיט

לרוב, הקנייה של יהלומים מתבצעת במטרה לשבץ אותם בתכשיטים וטבעות. חיתוך יהלומים מאפשר להביא את היהלום למצב בו ניתן לשבצו בקלות בתכשיט, גם אם מדובר בייצור המוני וגם אם מדובר בייצור על ידי אמן פרטי. 

 

 

יהלום חתוך היטב יאפשר לכם למקסם את ההשקעה 

כאשר רוכשים יהלום רוכשים מוצר אשר ישמור על ערכו לנצח. היהלומים הם חומרים עמידים, אשר ניתן להיות בטוחים שישמרו על הברק והמראה המקורי שלהם. לכן, כאשר רוכשים יהלום חשוב להתייחס לכך כשהשקעה, ולרכוש את היהלום הטוב ביותר עבור סכום הכסף אותו אתם משלמים. הדרך לעשות זאת היא לרכוש יהלום שלוטש ונחתך בצורה נכונה ואיכותית.