תעודה גמולוגית

תוכן עניינים

למרות שיהלומים נחשבים לאבנים יקרות במיוחד, ישנה שונות באיכות של יהלומים שונים המשפיעה גם על המחיר בו ישווק כל יהלום. מדדים שונים משפיעים על איכות היהלום ומתועדים בתוך תעודה גמולוגית המצורפת ליהלום. כאן תוכלו ללמוד מהי תעודה גמולוגית ומה עליה להכיל.

 

יהלומים נבדלים זה מזה במידת איכותם

יהלומים נוצרים באדמה ועשויים מהיסוד פחמן. הם נחשבים לאבנים מיוחדות ויוקרתיות מאחר והמבנה המרחבי ממנו הן מורכבות הוא סימטרי ומדויק, מה שגורם לתכונות הנצנוץ והחוזק שלהם. למרות שכל היהלומים בנויים באופן זהה מבחינת המבנה החלקיקי שלהם, ישנן תכונות נוספות המשפיעות על האיכות הנקבעת עבור כל יהלום. ככל שאיכותו של יהלום גבוהה יותר, כך הוא יהיה יקר יותר. איכותם של יהלומים מוערכת על ידי יהלומנים שעובדים במעבדות גמולוגיות ובסיום ההערכה מוצמדת לכל יהלום תעודה גמולוגית.

 

מהי תעודה גמולוגית?

תעודה גמולוגית היא מסמך בו מצוינים כל מאפייניו של יהלום מסוים, לאחר שעבר בדיקה מדוקדקת על ידי מומחים במעבדה גמולוגית. המאפיינים המרכזיים המוזכרים בתעודה הגמולוגית הם:

משקל היהלום

באופן לא מפתיע, ככל שיהלום גדול יותר, כך הוא נחשב לייחודי יותר. נדיר יותר למצוא בטבע יהלומים גדולים, מאחר וההתגבשות שלהם היא תהליך מורכב. מונח הקראט המוכר בעולם היהלומים קשור למשקלו של היהלום.

 

צבעו של היהלום

תעודה גמולוגית מכילה גם תיאור מדויק של צבעו של היהלום. בכל מעבדה גמולוגית ישנם יהלומים המשמשים להשוואת צבע, כמו מניפת צבעים בחנות לצבעי קיר. לכל גוון יש כינוי ספציפי והיהלום המוערך יושווה לכל אחד יהלומי ההשוואה שיש במעבדה הגמולוגית עד שתימצא ההתאמה המיטבית בצבע.

 

ניקיון היהלום

המשמעות של מידת הניקיון של היהלום היא כמה פגמים מצויים על פני השטח שלו. מאחר ותהליך ההתגבשות של חלקיקי פחמן לכדי יהלום אינו פשוט, חלק מהחלקיקים לא מתגבשים בצורה טובה ונשארים כמעין כתמים על גבי היהלום הנוצץ. את הפגמים האלה לא תוכלו לראות לרוב בעין, אלא בשימוש בזכוכיות מגדלת. ככל שהפגמים פחות נראים בזכוכיות מגדלת, כך רמת הניקיון של היהלום גבוהה יותר.

 

חיתוך היהלום

זהו מדד המושפע מהאופן בו מעובד היהלום על ידי יהלומן. החיתוך קשור בשיופו של היהלום באופן שיגרום לו לנצנץ כמה שיותר. מדד זה לא תמיד יופיע בתוך תעודה גמולוגית.

מומלץ לדרוש את התעודה הגמולוגית של יהלומים
חשוב להכיר מהי תעודה גמולוגית, כדי שביום בו תרכשו יהלום או תכשיט משובץ יהלומים תוכלו לדרוש לראות אותה ולבחון את הפרמטרים השונים בה. כדאי להחליט מראש אילו פרמטרים חשובים לכם במיוחד כשאתם רוכשים יהלום. למשל, אם תרצו מראה מנצנץ במיוחד, כדאי לשים לב שמדד החיתוך יקבל דירוג גבוה יחסית.

זכרו כי כל יהלום צריך להגיע יחד עם תעודה גמולוגית בכדי שיוכל להימכר ולכן הימנעו מקניית יהלום במקום המסרב להראות לכם תעודה גמולוגית עבור הרכישה שלכם. עם הידע המוקדם המתאים, תוכלו להיות רגועים שתבצעו קנייה מוצלחת עליה לא תתחרטו.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram