בדיקת יהלומים

תוֹכֶן הָעִניָנִים

יהלומים הם מהמוצרים היקרים ביותר שניתן לרכוש. יהלום אמיתי, אשר נוצר בתהליך טבעי בעומק האדמה הוא מוצר נחשק ביותר. מסיבות אלו ועוד, בדיקת יהלומים היא חיונית. לא ניתן לבצע בדיקת יהלומים ללא ציוד ייעודי, וללא הכשרה מספקת. במאמר זה נדון בסיבות לצורך בבדיקת יהלומים, ובשלבים העיקריים בביצועה. 

 

מדוע יש צורך בבדיקת יהלומים מדוקדקת? 

המהפכה הטכנולוגית והמדעית מאפשרת לעשות דברים שבעבר היו אפילו לא בגדר חלום, לייצר יהלומים. היהלומים המיוצרים במעבדה, אינם נופלים היום באיכותם מיהלומים טבעיים, ונעשה בהם שימוש נרחב בתעשייה בשל העמידות והחוזק שלהם. יהלום הוא למעשה מולקולה אחת גדולה של פחמן, כאשר כל אטום נקשר ל-4 אחרים בקשר חזק. בדיקת יהלומים צריכה להכריע האם היהלום לפנינו הוא יהלום טבעי, ולכן מחירו יקר, או יהלום סינטטי זול. בנוסף, בדיקת יהלומים היא חיונית להערכת שווי היהלום הטבעי, על פי פרמטרים של צבע, גודל, צורת ליטוש, וצלילות. 

 

מהם השלבים העיקריים בבדיקת יהלומים?

כאמור, בדיקת יהלומים נועדה קודם כל לקבוע את מקורה של האבן, ולאחר מכן להעריך את מחירה. השלבים העיקריים בבדיקת יהלומים כוללים בין השאר:

 

בדיקת מקור האבן

בדיקת מקור האבן נועדה לוודא שהאבן היא אכן יהלום טבעי. ראשית, יש בדיקת חוזק שנועדה לאשר שלא מדובר בחיקוי פלסטיק או זכוכית. לאחר מכן, באמצעי הגדלה, בוחן היהלומן ומחפש סימנים מיקרוסקופיים המעידים שלא מדובר ביהלום המיוצר במעבדה.

 

הערכת צבע

יהלומים נבדלים במחירם על פי הצבע. שתי קצוות הסקאלה הם צהוב ולבן, כאשר ככל שמדובר בצבעים בין לבין הערך יורד. במסגרת בדיקת יהלום ייבחן הצבע שלו, והמחיר יותאם לכך.

 

צלילות

אופן חיתוך היהלום עשוי לייצר פגעים קטנטנים באבן, הפוגעים בצלילותה. בנוסף, חומרים אחרים הקיימים בתוך האבן הטבעית יפגעו בשקיפות היהלום, ויורידו מערכו. בבדיקת יהלומים תוערך צלילות האבן, ואחידות החומרים המרכיבים אותה.

 

גודל וצורה

ליטוש היהלום נועד לאפשר שבירת אור מקסימלית, וניצול מלא של כל גודל היהלום. יש מספר אופנות ליטוש אבנים, כאשר חלקן דורשות מיומנות גבוהה במיוחד. לכן, חלק מבדיקת יהלום הוא שקילה, בדיקת גודל האבן ואופן הליטוש, כחלק מהותי מהערכת השווי. 

 

לא ניתן לבצע בדיקת יהלום אמינה ללא ציוד והכשרה

ישראלים רבים שואפים להשיג דיל טוב כאשר הם רוכשים יהלומים, ומנסים לקנות אבנים מחוץ לגבולות המדינה, או מספקים לא מורשים. הביטחון העצמי שלהם בכך שתהיה להם את היכולת לזהות יהלום איכותי הוא למעשה לא מבוסס לחלוטין.

בדיקת יהלום דורשת לא רק ציוד, היא מחייבת הכשרה ואימון ארוך שנים. זיהוי של יהלום סינטטי המיוצר במעבדה כיום, הוא כמעט בלתי אפשרי בשל ההתקדמות בתהליכי הייצור. נוסף על כך, גם כאשר מדובר ביהלומים מקוריים, ההבדלים במחיר על כל פגם יכולים להיות כל כך אדירים, שפשוט לא שווה לקחת את הסיכון ולרכוש אבנים שאתם לא בטוחים באיכותן.