אירוסין על פי היהדות

תוֹכֶן הָעִניָנִים

חתונה ביהדות היא טקס בעל מסורות בנות מאות שנים, אשר מציין גם את חוזקה של האהבה בין בני הזוג וגם את חיבורם למסורת המשפחתית של אבות אבותיהם. החלק הראשון בטקס זה הוא שלב האירוסין, כאשר אירוסין על פי היהדות הוא שלב בעל משמעויות הייחודיות לו.

 

חתונה יהודית מחברת בין האינטימיות לבין המסורת

כיום, ישנו דגש משמעותי מאוד בטקס החתונה על האירוע עצמו. המסיבה, האוכל, המוסיקה, האולם והלבוש של בני הזוג הם היבטים שניכר בהם התכנון הרב שהשקיעו בהם. בסופו של דבר, החלק המשמעותי ביותר באירוע זה הוא טקס הנישואין, שנמצא בלב האירוע. ראשית, טקס זה נועד להדגיש את הקשר האינטימי המיוחד הנוצר בין שני בני הזוג ואת הבטחתם לבנות ביחד משפחה ולהיות שם זה בשביל זה. בנוסף, טקס הנישואין והשלבים השונים הכלולים בו נועדו גם לחזק את הקשר בין הזוג הנישא לבין המסורת היהודית ממנה הגיעו משפחותיהם. כל זוג שמתחתן בחתונה יהודית מקים משפחה נוספת שתהיה חלק מהעם היהודי ובאופן זה מבטיח את המשך קיומו. 

 

משמעות האירוסין על פי היהדות

אירוסין על פי היהדות הוא השלב הראשון בטקס הנישואין ומנהג האירוסין קיים גם הוא מאות שנים כחלק מהמסורת היהודית. הוא בעל משמעויות נוספות מעבר להודעה למשפחה ולחברים כי ברצונם של בני הזוג להינשא אחד לשני. המשמעויות המרכזיות שלו הן:

  • הגדרת הזוג כמשודכים: זוג שהתארס עדיין אינו נחשב לנשוי. השלב המגדיר בני זוג כנשואים הוא שלב הקידוש בטבעת נישואין בנוכחות של עד אחד לפחות, שבימינו נערך במעמד החופה. ההגדרה של זוג מאורס על פי היהדות היא זוג משודך, וסטטוס זה נחשב לבעל משמעויות מחייבות יותר לעומת שני אנשים המגדירים את עצמם בזוגיות בלבד.    
  • התכוננות לחיים המשותפים יחד: בנוסף להגדרת השידוך, אירוסין על פי היהדות נועדו לאפשר לבני הזוג זמן מספק בכדי להתכונן נפשית ופרקטית לחייהם המשותפים בבית אחד. בזמן זה יכולים בני הזוג לחפש בית בו יקימו את משפחתם, לקנות ריהוט וחפצים שיהיו משותפים לשניהם וכדומה. בעבר היה נהוג כי בין שלב האירוסין לשלב הנישואין תפריד תקופה של שנה לפחות, אך כיום זוגות רבים מקיימים את חתונתם מספר חודשים לאחר הכרזת האירוסין.

 

חשוב לזכור את המקורות שלנו 

אין ספק כי הצעת הנישואין ומסיבת החתונה הם שניים מהרגעים המרגשים שתחוו בחייכם וההתגנדרות לכבודם והארגון שלהם ישפיעו על איך שתחוו אותם. עם זאת, כדאי מאוד לזכור ברגעים אלה את המשמעות היהודית שלהם. הן נישואין והן אירוסין על פי היהדות כוללים משמעויות עמוקות, הנוגעות לחלק הקטן אך המשמעותי שאתם כזוג מקיימים כהמשך למסורות של אבות אבותיכם. אם תחשבו על כך בזמן האירוע המיוחד שלכם, בוודאי תרגישו כיצד המשמעות של אותו הרגע מתעצמת ומהדהדת בתוככם.