טבעת אירוסין הלכה

תוֹכֶן הָעִניָנִים

טקס הנישואין ביהדות קשור לאין ספור הלכות ואמונות. היום, חלקו הראשון של טקס הנישואין הוא במהלך האירוסין עצמם. מאחר ומדובר בתוספת יחסית חדשה למנהגי היום יום היהודיים, אין עדיין הלכות של ממש הנוגעות לאופן בחירת טבעת האירוסין. מבחינת בחירת טבעת אירוסין הלכה היא רלוונטית רק כאשר מדובר בהתנגשות של הטבעת עם הלכות אחרות, למשל הלכות צניעות. 

 

חשוב מאוד להקפיד על ההלכה לקראת החתונה

ההלכה היהודית שמרה על העם היהודי במשך אלפי שנות גלות. ההלכה היהודית, בשונה ממנהגי הדת הנוצרית, מקיפה את כלל תחומי החיים, ומגדירה ליהודי המאמין כיצד לחיות, איך לאכול, כיצד למות ואיך להתחתן. מאחר וההלכה מקיפה את כלל תחומי החיים, כמובן שיש בה מגוון עצום של חוקי והלכות הנוגעים לנושא החתונה. חשוב מאוד שהחתונה תעשה בהתאם להלכה היהודית, מאחר ומדובר על פי היהדות בטקס עם משמעות דתית עמוקה. האירוסין לעומת זאת הם טקס בו להלכה יש הרבה פחות תכתיבים. טקס האירוסין הוא אופנה חדשה יחסית, ולכן בין אם מדובר במסיבה עצמה, או בבחירת טבעת אירוסין הלכה לא תגביל אתכם יותר מדי. 

 

איך לבחור טבעת אירוסין שתתאים להלכה היהודית?

כאשר מדובר בבחירת טבעת אירוסין הלכה היא דבר שחייבים לקחת בחשבון. אמנם, אין הלכות שלמות הנוגעות לבחירת הטבעת עצמה, אך הלכות אחרות משליכות על הבחירה, ועל היהודי המאמין להתחשב בהן במידת האפשר. כאשר בוחרים טבעת אירוסין ורוצים לעשות זאת באופן הלכתי וכשר, יש להקפיד על מספר דגשים עיקריים:

 

צניעות

בדת היהודית, צניעות היא יותר מאשר חובה, היא ערך מרכזי ביותר. בניגוד למה שרבים חושבים, צניעות אינה כוללת רק חוקים בנוגע לאופן הלבוש וחשיפת הגוף, והיא מקיפה הרבה יותר מכך. על פי הלכות הצניעות, ישנה בעיה עם רכישת דברים או ענידת תכשיטים כאשר המטרה העיקרית שלהם היא לעורר קנאה. לכן, חשוב לבחור טבעת אירוסין על פי ההלכה שתאהבו כמובן, אך כאשר המטרה העומדת מול עינכם אינה ניקור עיניים.

 

 

מצוות שבין אדם לחברו

חלק מההלכות נוגעות לחובותיו של האדם כלפי המקום, וחלק נוגעות ביחסים בין אדם לאדם אחר. לכן, למתן טבעת אירוסין יש משמעות הלכתית עמוקה מבחינה זו. בעת מתן טבעת אירוסין הלכה מחייבת לעמוד מאחורי הנדר, ולקחת אותו במלוא הרצינות. 

 

 

יש להתייעץ עם גורמים מוסמכים לפני קבלת החלטה 

בחירה של טבעת אירוסין היא תהליך שיש לבצע בצורה מחושבת, בין אם מדובר בבחירת טבעת על פי טעמה של בת הזוג, או על הקפדה הלכתית. אם רוצים להיות בטוחים שהטבעת בה אתם חושקים היא מתאימה לרוח ההלכה היהודית, כדאי מאוד להתייעץ לפני הרכישה עם רב, או לרכוש את הטבעת מיצרן ברמה גבוהה, אשר יוכל להכווין אתכם בנוגע לטבעות אשר עומדות בקנה אחד עם אמונותיכם.