בדיקת יהלום

תוֹכֶן הָעִניָנִים

רכישה של תכשיט חדש היא למעשה השקעה כספית לכל דבר ועניין. אחד מהדברים העיקריים הקובעים את ערכו של התכשיט אותו רכשנו או היהלום. היום, יש מעבדות רבות אשר מסוגלות לייצר יהלומים סינטטיים באיכות שהולכת ומשתפרת עם השנים. חשוב מאוד שנדע בוודאות שהיהלום שרכשנו הוא אמיתי, והדרך לעשות זאת היא בדיקת יהלום מקיפה. 

 

איכות התכשיט תלויה במידה רבה באיכות היהלום

מחירו של תכשיט מורכב לרוב ממספר גורמים שונים. הדבר הראשון המשפיע על מחירו של התכשיט, הוא העיצוב שלו, בעיקר אם הוא תוכנן ויוצר על ידי יצרן בעל שם. בנוסף, חומרי הגלם המרכיבים את בסיס התכשיט, בין אם מדובר בזהב או כסף.

אחד הדברים בעלי ההשפעה המכרעת ביותר על מחיר התכשיט הוא היהלומים המשובצים בו. יהלומים הם אבנים אשר נוצרים באופן טבעי בתהליך של מיליוני שנים בבטן האדמה. לכן, הם נדירים מאוד ומחירם גבוה. כיום, מעבדות רבות ברחבי העולם יודעות כיצד לזרז את התהליך ולייצר יהלומים במעבדה. יהלומים אלו הם זהים לעין הבלתי מיומנת מיהלומים טבעיים, ולכן יש צורך בבדיקת יהלום כדאי לדעת את ערכו של התכשיט באופן ודאי. 

 

מהם השלבים העיקריים בבדיקת יהלום

כאשר עורכים בדיקת יהלום, חשוב מאוד להפריד אותו ממספר חומרי גלם עמם אנו עשויים להתבלבל. ראשית, יש צורך לוודא שלא מדובר בפלסטיק או בזכוכית. לאחר מכן, נבצע הפרדה של היהלום הטבעי מיהלומים המהונדסים במעבדה. ליהלומים הסינטטיים קשיחות זהה ליהלום הטבעי, ולכן יש לעשות שימוש באמצעים מתקדמים. השלבים העיקריים של בדיקת יהלום הם:

 

בדיקת קשיחות

היהלום הוא החומר הטבעי החזק ביותר, כתוצאה מהמבנה המולקולרי הייחודי שלו. כדי להפריד את היהלום מחומרים חלשים יותר, יש לקחת את האבן, ולחרוץ בעזרתה משטח זכוכית. יהלום אמיתי יחרוץ את הזכוכית בקלות, בלי להיפגע כלל.

 

זיהוי יהלום טבעי

בדיקת יהלום מודרנית לא תהיה שלמה בלי להפריד את האבן הטבעית מיהלום סינטטי. כדי לעשות זאת, לא מספיק לבצע בדיקה חפוזה, ויש לעשות שימוש בציוד מקצועי, ובבעל מקצוע עם ניסיון ארוך שנים. איכות הייצור של יהלומים סינטטיים הופכת אותם לזהים לעין רגילה. רק בשימוש במכשירי הגדלה, ובמגוון מבחני צלילות מורכבים בדיקת יהלום תהיה שלמה. 

 

הדרך הטובה ביותר היא לחסוך את הצורך בבדיקת יהלום

בדיקת יהלום היא אירוע ארוך ומורכב, שדורש מומחיות והשקעת זמן ומאמץ. בשל המורכבות האדירה של הבדיקה, אשר מעבר לשלבים הבסיסיים שתוארו במאמר צריכה גם לכלול הערכת שווי של היהלום הספציפי, עדיף לוותר עלייה לחלוטין. הוויתור על הבדיקה יכול להיעשות בלב שלם רק אם רכשתם את היהלום שלכם מחברה מקצועית ואיכותית. רכש של יהלום מחברה עלייה אתם סומכים, חברה בעלת שם וניסיון ארוך שנים בתחום, יבטיח לכם שהאבן אותה רכשתם עומדת במדויק במפרט שהוצג לכם.