אירוסין ביהדות

תוֹכֶן הָעִניָנִים

טקס האירוסין הוא טקס מרגש ומיוחד, בו מתקבלת ההחלטה של בני הזוג לשזור את חייהם יחדיו. עבור המשפחות, החברים וכמובן הזוג עצמו, מדובר באירוע בעל חשיבות אדירה. נשאלת השאלה, מה היא משמעותו של טקס האירוסין מבחינת היהדות? כמו שליהדות יש נגיעה לכל תחום בחיים, כך גם נושא הכלולות נידון בה בהרחבה. במאמר זה נדון במשמעות האירוסין ביהדות. 

 

טקס האירוסין הוא אירוע בעל משמעות רגשית עמוקה 

האירוסין הן רגע בעל משמעות עמוקה בחיי בני הזוג. לראשונה, מתאחדים שני האנשים הללו, דמויות שונות לחלוטין, שגדלו במקומות אחרים ובסביבה מגוונת, ומחליטים לאחד את חייהם ונפשותיהם בקשר נצחי. המשמעות הרגשית של טקס האירוסין היא אדירה. הוא למעשה מסמל את יצירתו של בית חדש בישראל, את איחודן המרגש של שתי משפחות למשפחה אחת, ואת הפוטנציאל לילדים שישפיעו על עתיד העולם כולו. המשמעות הרגשית של טקס האירוסין היא אדירה, ולכן רבים תוהים מהי המשמעות של טקס אירוסין ביהדות.

 

מהם המשמעויות ההלכתיות של טקס האירוסין ביהדות 

ההלכה היהודית למעשה מפרטת מנהגים ודרכי פעולה רצויות כמעט בכל תחום בחיים. בין אם מדובר על אכילה ובישול, קבורה, רחצה או נישואין. טקס אירוסין לעומת זאת, הוא אירוע אשר הפך לאופנתי בעולם היהודי רק בעשרות השנים האחרונות, כתוצאה מהשפעה חיצונית. בעבר, הסכם הנישואין היה נעשה בעל פה, או על ידי הסכמה של שתי המשפחות. המשמעויות ההלכתיות של אירוסין ביהדות הן:

 

משמעות בין אדם למקום

המשמעות של טקס האירוסין מבחינה הלכתית למעשה איננה קיימת. מדובר במנהג חדש שחדר לעולם היהודי, ולכן מבחינת הלכות נדרשות, איסורים והיתרים חדשים החלים על בני הזוג, הוא למעשה ריק מתוכן הלכתי. בני הזוג עדיין מחויבים הלכתית בשמירת נגיעה לאחר הטקס, ולמעשה הוא אינו גורר שום מצוות חדשות.

 

 

משמעות בין אדם לחברו

המשמעות ההלכתית של אירוסין ביהדות אינה נובעת ממצוות שעל אדם לקיים למען אלוקיו, אלא מהתחייבות אישית. המשמעות של הפרת ההבטחה ופגיעה באמון רב כל כך, כמו זה אשר נוצר בין בני זוג כאשר הם מחליטים על טקס אירוסין, הוא עצום. המשמעות הרגשית ותחושת הקדושה הנופלת על כל הסובבים במהלך הטקס, הם אלה המעניקים לו את המשמעות הדתית העמוקה ביותר, משמעות שאסור בשום פנים ואופן להקל בחשיבותה. 

 

 

איך לוודא שהטקס שלכם יהיה מושלם 

כדי לוודא שטקס אירוסין יתקיים בצורה מושלמת, חשוב מאוד לשלב בו גם צד רוחני וגם צד פיזי. מבחינה רוחנית, חשוב מאוד לבחור בקטעי קריאה מרגשים, ולתת לבני משפחה או חברים לברך את הזוג לקראת חתונתו. לצד זאת, חשוב מאוד שהטקס יהיה משמח, וישלח את הזוג לקראת ההכנות לחתונה עם תחושה של התרגשות ושמחה. כדי לעשות זאת, כדאי מאוד להשקיע בכיבוד, במוזיקה, וכמובן בטבעת אירוסין מושקעת.