עבור אל קטלוג המוצרים

טבעת אירוסין ומשמעותה ביהדות טבעות אירוסין אינן בעלות חוקים כפי שיש בטבעות נישואין, טבעת נישואין על פי היהדות... ‪Google+‬‏

  קבע עכשיו פגישת יעוץ
03-7513146
 
AHAVA DIAMONDS מאמרים בנושא טבעות אירוסין | הבורסה ליהלומים אהבה דיימונדס
דף הבית » מאמרים » טבעת אירוסין ומשמעותה ביהדות
לקטלוג

טבעת אירוסין ומשמעותה ביהדות

טבעות אירוסין אינן בעלות חוקים כפי שיש בטבעות נישואין, טבעת נישואין על פי היהדות חייבת להיות עשויה ממתכת אחת בלבד, וללא שיבוצים ועיטורים.

מה שעומד מאחורי החוקים  של טבעות נישואין הוא הקו המנחה לאורך כל חוקי היהדות "צניעות". לעומת זאת טבעת אירוסין יכולה להיות מהודרת בעיצובים ושיבוצים שונים ובמגוון אבני חן יקרות. למרות שאין חוקיות ברורה לגבי עיצובי טבעות אירוסין הן בעלות משמעות ביהדות, וקיימים חוקים לגבי טקס האירוסין לפי ההלכה.

על פי חז"ל- אירוסין שווה ערך לקידושין כלומר השלב של הקידושין הוא הטקס של הענקת טבעת אירוסין ואישה זו מיועדת להיות אשת איש, כלומר היא "מקודשת". הצעת הנישואין מלווה בטבעת אירוסין ולאחר כשנה מרגע ההצעה השניים היו באים בברית הנישואין במעמד החופה.

בעבר היה נהוג שתהליך האירוסין אורך כשנה. בזמן האירוסין הגבר היה מעניק לאישה מתנות יקרות ערך עד לטקס הנישואין, מנהג זה ידוע כ"סובלנות" על פי ההלכה.

טקס האירוסין על פי הלכה:

הצעת הנישואין תתבצע בנוכחות שני עדים לפחות ובמהלך ההצעה תוענק טבעת אירוסין.

על פי ההלכה אישה מאורסת דינה כדין אישה נשואה, כלומר: אם ארוסה נעלם היא נחשבת לעגונה.

האישה אינה מחויבת לענוד את טבעת האירוסין בניגוד לטבעת נישואין שאישה מחויבת לענוד אותה. ענידתה של טבעת האירוסין הינה מנהג חברתי, ולא הלכתי. 

בעידן המודרני עדיין שומרים על מנהג האירוסין ברובו, מעמד הצעת הנישואין עדיין משקף הצהרת כוונות לחיות חיים משותפים לבוא בברית הנישואין ולהקים יחד תא משפחתי. טבעת אירוסין עד היום מהווה סטטוס חברתי, אישה העונדת טבעת משובצת יהלום היא אישה העומדת להינשא ולכן אסורה לכל גבר אחר.

למרות העובדה שאין כל הגדרה איך טבעת אירוסין בנויה מבחינה עיצובית הטבעת המבוקשת והנמכרת ביותר במשך עשורים רבים הייתה טבעת אירוסין קלאסית או טבעת אירוסין סוליטר לפי שמה המקצועי. טבעת בעיצוב נקי ברוב המקרים יהלום יחיד במרכזה והטבעת עשויה זהב צהוב. הזהב צהוב היה נהוג כצבע הזהב השולט בתחום התכשיטים, בעוד כי הזהב הלבן נתפס כזול יותר מבחינת הצרכנים בגלל צבעו הדומה לכסף. אך עם השנים זהב לבן הפך להיות מבוקש יותר בגלל השילוב עם צבע היהלומים. 

כמו הזהב הלבן שהפך להיות יותר מבוקש כך גם הדרישה של טבעות אירוסין בסגנון מיוחד ושונה מטבעת האירוסין הקלאסית. ניתן לראות היום מגוון של טבעות עם עיטורים ושיבוצים שונים של יהלומים ואבני חן אחרות בצבעים שונים.

לעוד עיצובים שונים של טבעות אירוסין בקרו בקטלוג הטבעות של joolme.חזרה